Reklam
Reklam

Türkiye’de Bir İlk… Mansur Yavaş işsiz müzisyenlere sahip çıktı

Magazinkolik’in müzik yazarı Zeliha Sunal, son köşe yazısında Müzisyenlerin feryatlarını dile getirmiş ve Covid-19 Pandemisinin en çok müzisyenleri vurduğunu ve çoğunun evine götürecek ekmek bulamadığını yazmıştı…

Türkiye’de Bir İlk…  Mansur Yavaş işsiz müzisyenlere sahip çıktı
Türkiye’de Bir İlk…  Mansur Yavaş işsiz müzisyenlere sahip çıktı  Admin
Bu içerik 535 kez okundu.
Reklam

 

İşte Sunal’ın bu yazısı neredeyse tüm müzik camiası tarafından kucaklanmış ve kısa sürede tüm sosyal medyada okunma rekorları kırmıştı…

Zeliha Sunal’ın bu yazısından sonra, Ankara’daki müzisyenler “Sanatçı Destek Platformu” adıyla bir oluşum yaparak ve aralarına da Zeliha Sunal’ı alarak Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulundular…

Bu başvuruya Mansur Yavaş Başkanlığındaki Belediye’den olumlu yanıt geldi ve Ankaralı müzisyenlere gıda yardımları başlatıldı…

Ankaralı müzisyenler, şimdi de Belediye  Başkanı Mansur Yavaş’tan kendilerine maddi destekte de bulunmalarını talep ediyorlar… Mansur'un da bu isteğe olumlu yaklaştığı ve meclisten heran bu konuda bir karar çıkartabileceği belirtiliyor..
İŞTE ZELİHA SUNAL'IN O YAZISI

Müzisyenlerin sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalar

Ülkemizde yaşanan COVİD-19salgını ile ulusal ve uluslararsı düzeyde ,açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü canlı müzik,konser ,festival,düğün ve organizasyonlar ikinci bir emre kadar ertelenmiştir.

Bu süreçte ülkemiz dahilinde büyük ve küçük esnaf ,devlet dairelerimizin büyük bir kısmı devletimizin #Evdekal çağrısına uymuş ve olayları takip etmektedirler.

Bazı sektörler tam maaşlı, bazı sektörler çalışanlarını ise yarı maaşlı veya ücretsiz izne ayırmalarına rağmen eğlence sektöründe çalışanların bu tür sabit gelirleri ve sosyal güvenceleri yoktur.

Günlük yaptığı işleden gelirini sağlamakta ve ailelerini geçindirmektedir. Eşleri çalışan müzisyenler şu an o gelirden de mahrum kalmıştır.

Şu an müzik emekçileri çaresiz ve zor durumdadır. Aramızda hem devlet sektöründe çalışıp (Opera,senfoni ,belediye orkestraları) hem de serbest çalışan müzisyenler de vardır.

Bazı arkadaşlarımız da kendi güçleriyle emekli olmuşlardır ama bu sektörün çoğunluğunu kapsamamakta.

Bu nedenle müzisyen arkadaşlarıma iki çağrım olacak..

Birincisi moralimizi yüksek tutmak ve gelecek günlere daha iyi hazırlanmak adına yaratıcılığımızı konuşturalım . Besteler, sözler, şahane şarkılar , türküler yaratalım.

Bazen böyle günleri bizim yararımıza çevirmek en doğrusu..

Bu durum umarım iki ay sonra çözülüp normale girdiğinde sen de hazır olmalısın müzisyen arkadaşım.. Enstrümanına ver kendini, konsantreni o yöne çevir, notalarda bul ruhunu (söylemesi kolay)

Diğer önerim ise Türkiye’nin dört bir tarafındaki müzisyen arkadaşlarım ;

Ev halinizle, çocuğunuz veya eşinizle sizin de durumunuzu anlatacağınız #BUÜLKEDEBİZDEVARIZ dediğiniz videolar yayınlayalım.

Belki sesimizi duyurarak bir diğer “Korona virüsle mücadele eşgüdüm toplantısı” yapıldığında hep birlikte olunca alaylı müzisyenlere de destek olunabilir.

Bu #hastag i kullanarak daha önce bir grup müzisyen arkadaşımızın başlattığı faydalı akımı çoğaltabiliriz.. Çoğaltmamız lazım.

Daha önce #müziğidurdurmakhayatıdurdurmaktır ve #müziksusmasın videolarını çeşitli müzisyenlerle hazırlayan Serkan Hakkı Ertunç ,nam-ı diğer #tonmeisterbycatlaks yaptığı duyurularla sadece müzikten hayatını kazanan düğün ve bar, pavyon müzisyeni, sokak çalgıcısı, aranjör, ses teknisyeni, rodi lerin aileleriyle , kedileriyle çektikleri videoları İnstagram’da #buülkedebizdevarız olarak oldukça fazla video toplamış durumda.

Ben de hayatını müziğe adamış biri olarak yıllarca birlikte çalıştığım müzisyen arkadaşlarımı sonuna kadar destekliyorum .Ancak onların da kendilerini bu videolarla tanıtması gerek.

Biz Türkiye’nin her yerindeyiz. Her sokakta bir müzisyen var, müzisyen çocuk yetiştiren aileler, bu yaşa kadar müzisyenlikle geçimini sağlamış babalar var.

Haydi al cep telefonunu ,al çocuğunu yanına güzel anlamlı bir video çek bu ülke de diğer meslekler olduğu kadar sen de varsın.

Müzik birliklerini de bu konuda duyarlı olmaya ,üyelerine çağrıda bulunmaya davet ediyorum. Her ünlünün arkasında minimum 20 kişi çalışıyor.

Ve TV Haber kanallarını da ..Ünlü olmadıkları halde bu müzisyenler yayına çıkmayı hakkediyorlar bence…

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasemin Özilhan-İzzet Özilhan Hakkında Bomba İddia!
Yasemin Özilhan-İzzet Özilhan Hakkında Bomba İddia!
Avrupa Yakası'nın simge binasıydı... İstenen fiyat dudak uçuklattı!
Avrupa Yakası'nın simge binasıydı... İstenen fiyat dudak uçuklattı!